АГРОНОМІЯ

Серед розмаїття сучасних видів укривних матеріалів, що застосовуються в сільському господарстві, все більшої популярності в останні десятиліття набувають нові розробки геотекстильних матеріалів: агротканина і агроволокно. Їх міцність, довговічність, екологічність, надійність, широкий спектр застосування і інші корисні якості призводять до поступового витіснення звичних плівкових матеріалів.
Повсюдно поширені донедавна укриття з поліетиленової плівки все ще залишаються незамінними для тепличних і присадибних господарств в тих випадках, коли потрібно забезпечити сходам (рослинам) достатня сонячне освітлення при повітро-і вологоізоляції. Застосовують їх переважно ранньою весною, на початку сезону, щоб обладнати міні-парники або невеликі теплиці.
За допомогою плівкового укриття вдається швидко прогріти потрібну ділянку грунту і оберегти культури від надмірної вологи або надмірної її втрати. У той же час для нормального росту рослинам потрібно циркуляція повітряних мас і достатня вологість грунту, для чого плівку необхідно періодично знімати, щоб забезпечити вільний доступ свіжого повітря і регулярні поливи. Постійно виникає під плівкою парниковий ефект несприятливий для рослин.
Сьогодні для вирішення цієї проблеми виробники пропонують широкий асортимент нових, «дихаючих» матеріалів, що володіють світло-і біостійкість, що відрізняються легкістю і міцністю, тепло- і морозостійкістю, гігієнічністю, повітро-, волого-і светопропускной здатністю, а також багатьма іншими позитивними особливостями.
З ІСТОРІЇ СТВОРЕННЯ АГРОВОЛОКНА
У 1965 році вперше було налагоджено виробництво нетканих матеріалів за інноваційною технологією спанбондінга, розробленої доктором Людвігом Хартманном (Німеччина). Він представив економічно вигідне рішення: циклічне виготовлення синтетичних нетканих матеріалів з гранульованого сировини в безперервному виробничому процесі.

У 1970 році на випускає неткані матеріали заводі в Кайзерслаутерні (Німеччина) були розроблені зразки, призначені для нових областей застосування. Одні з них могли успішно використовуватися в якості перев'язувальних матеріалів для медичної галузі, інші знайшли застосування в сільському господарстві.
У 2001 році на заводі Freudenberg Politex Nonwovens SpA в Новредате (Італія) починається виробництво нетканих матеріалів з перероблених ПЕТ-пляшок.
В даний час в Європі агроволокно застосовується більш ніж на 30% площ сільськогосподарських угідь.
Завдяки особливій технології спанбонд (spunbond), яка полягає в перетворенні розплавлених волокнообразующих полімерів (поліпропілен, поліамід, поліуретан, поліестер і ін.) І отриманні з них шляхом затвердіння однойменного цільного нетканого матеріалу, багато галузей промисловості, а також сільське господарство можуть успішно впоратися з деякими трудомісткими етапами виробництва, значно спростивши способи їх здійснення. Залежно від способу скріплення розплавлених волокон розрізняють:


З ІСТОРІЇ СТВОРЕННЯ АГРОВОЛОКНА







Крім укривной функції спанбонд володіє якостями пакувального матеріалу: його використовують для зберігання зібраного врожаю і готової продукції (овочі, фрукти, квіти). Також він може відігравати захисну і обмежувальну роль для кореневої системи кущів, дерев.
Назва агроволокна в багатьох випадках пов'язане саме з маркою виробляє його фірми. Наприклад, в Німеччині такий матеріал відомий як лутрасил, за аналогією з торговою маркою «Lutrasil», у Франції його називають агріл (виробництво фірми «Agril»), в Україні випуском агроволокна, відомого як Агрін, займається фірма «Agreen», в Польщі агроволокно грінтекс випускає фірма «Greentex».
Чим більша питома вага нетканого агрополотна, тим вище його міцність. Залежно від призначення щільність спанбонду може коливатися від 10 г / м2 до 60 г / м2. Матеріал з щільністю від 60 г / м2 і більше є агротканина, яка відрізняється від агроволокна технологією виготовлення (використовується звичайне Нитяні переплетення).
За допомогою додавання до складу спанбонду ультрафіолетових стабілізаторів, термін його служби продовжують до 3-х - 7-ми років. Без таких добавок він легко розкладається під впливом прямих сонячних променів за період близько 10 - 12 місяців. Матеріал не вимагає особливого догляду. В кінці сезону досить піддати його звичайному пранні, висушити і акуратно скласти до наступного застосування.
До недавнього часу сучасний ринок матеріалів з агроволокна був представлений лише в двох колірних рішеннях. Але в останні роки він поповнився і кольоровими варіантами, які також активно використовуються в ландшафтному дизайні. Цікаво, що забарвлення нетканого полотна впливає на доступ до рослин світлових хвиль того чи іншого спектру. В результаті, за допомогою правильно підібраного кольору спанбонду можна регулювати фази розвитку культур.

Чорний спанбонд застосовують як мульчирующего шару, для збереження грунтової вологи, запобігання розвитку бур'янів, захисту кореневої системи від перегріву і різких перепадів температур, для усунення контакту між плодами (томати, полуниця та ін.) З поверхнею землі, що може викликати їх зараження грибковими захворюваннями. Матеріал з високою щільністю (100 - 150 г / м2) використовують для насаджень на схилах, насипах як перешкоджає ерозії грунту в результаті зсувів, вимивання родючого шару і т. П., В садово-городніх дренажних роботах.
Щільність матеріалу вказується в його маркуванні. Найбільш затребуваний чорний спанбонд щільністю 40 - 60 г / м2, т. Е. На упаковці це позначено як Р - 40, Р - 50 або Р - 60.
Білий спанбонд застосовують як утеплювач саджанців, розсади, багаторічників теплолюбних культур. Марка Р - 50 відповідає найбільш щільному білому агроволокно, яке здатне захистити рослини від дії холодних вітрів і низької температури (до - 10 ° С), особливо якщо використовувати його в 2 - 3 шари. Крім того, їм накривають каркаси парників, теплиць. Від щільності матеріалу залежить і його светопропускная здатність. У найбільш легкого спанбонду (марки Р - 10 ... Р - 17) цей показник становить 80 - 85%, а у найбільш щільного він не перевищує 60%.

Найбільш легкий спанбонд щільністю менше 30 г / м2 служить захисним покривним матеріалом від комах, птахів та ін., Оберігаючи також насіння від вимивання дощем. Біле агроволокно захищає сходи від зайвого теплового впливу, відбиваючи сонячне світло. Досить укрити їм ділянку, щоб забезпечити рослинам сприятливе середовище. У міру зростання культури піднімають матеріал вгору, а нинішньому під укриттям просторі створюється особливий мікроклімат, що сприяє кращому росту і розвитку рослин.