ЛОГІСТИКА
Розрахувати відстань і визначити найкоротший маршрут доставки фруктів і ягід.
Аграрна логістика - це процес планування, організації, контролю та управління над транспортуванням, складуванням та ін. Операціями, пов'язаними з доведенням аграрної продукції з поля до столу в промислових масштабах. Т. е., Це як локальні, так і зовнішні перевезення: експорт, імпорт.
Від умов транспортування овочів і фруктів залежить багато - від взаємин між постачальником і торговою мережею, до кінцевої вартості продуктів для споживача. Тому транспортні компанії роблять цілий ряд заходів, що дозволяють зберегти свіжість, аромат і приємний смак плодів. Ми ж з вами поділимося їх секретами - розповімо на якому транспорті здійснюється перевезення овочів і фруктів, чому деякі з них не кладуть один з одним і які нюанси можуть зіграти з перевізником злий жарт.
АВТОМОБІЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ

Найважливішою умовою збереження овочів і фруктів є дотримання температурного режиму під час їх перевезення. Тому для транспортування використовуються спеціальні рефрижератори з можливістю регулювання температури в кузові. Щоб холодне повітря рівномірно обволікав всі частини швидкопсувного вантажу, коробки встановлюються на спеціальні підставки, а зверху залишається вентиляційний проміжок в 30-50 см. Крім того, між двома-трьома рядами коробок залишаються 5-сантиметрові зазори.
Від умов транспортування овочів і фруктів залежить багато - від взаємин між постачальником і торговою мережею, до кінцевої вартості продуктів для споживача. Тому транспортні компанії роблять цілий ряд заходів, що дозволяють зберегти свіжість, аромат і приємний смак плодів. Ми ж з вами поділимося їх секретами - розповімо на якому транспорті здійснюється перевезення овочів і фруктів, чому деякі з них не кладуть один з одним і які нюанси можуть зіграти з перевізником злий жарт.
Ще одним завданням водія-експедитора є захист товару від ударів. Для цього фахівці, що займаються розробкою логістики фруктів і овочів, встановлюють обмеження швидкісного режиму. Для магістралей регіонального значення воно становить 60 км / год, а на федеральних трасах можна їхати зі швидкістю до 90 км / ч. А також в процесі планування маршруту избегаются ділянки зі складними дорожніми умовами або встановлюються додаткові обмеження швидкості при їх перетині.
При виборі тари для перевезення овочів враховуються два вимоги - екологічна безпека упаковки, а також її здатність перешкоджати тертю плодів і пом'якшувати удари при поштовхах. Найчастіше для цих цілей використовується поліетилен або спеціальний папір. Деякі види овочів перевозяться в коробках, наповнених стружкою. Але також тривалість зберігання залежить від правильності укладання плодів: внизу повинні розташовуватися найтвердіші, а зверху - ті, що помягче.
Температура перевезення овочів і фруктів і швидкісний режим фіксуються спеціальними пристроями - термографія і тахографом. Покупець завжди може зажадати ці дані у транспортній компанії, щоб переконатися в тому, що свіжий вигляд продуктів відповідає їх реальному стану. Деякі перевізники додатково надають супутникову карту руху, яка ніколи, по яких трасах їхав автомобіль.
ЕТИЛЕНОВОЇ СУМІСНІСТЬ
Плоди виділяють етилен, який є ще одним важливим фактором, що впливає на терміни зберігання продуктів. Справа в тому, що різні культури характеризуються різною інтенсивністю виділення цього газу. Тому далеко не всі овочі і фрукти можна зберігати в одній ємності.

Етилен активізує дозрівання плодів. Тому розташування інтенсивно виділяють цей газ фруктів і овочів поруч з дозрілими неприпустимо. В іншому випадку товар вже після прибуття може бути зіпсований або як мінімум запуститься механізм саморозгону, через що плоди швидко перестигнуть і почнуть гнити.
Однак з метою економічної доцільності «небезпечні» культури часто доводиться вантажити в один рефрижератор з потенційними жертвами - не ганяти ж транспорт два рази в одне і те ж місце. У таких випадках активно виділяють етилен овочі та фрукти вантажаться в самий кінець кузова, а ті, що схильні до впливу газу - в початок. Таким чином можна продовжити спільне перебування несумісних товарів до двох діб.
ПОШКОДЖЕННЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ
Буває так, що під час перевезення фруктів і овочів експедитори не враховують частина правил. Особливо це стосується температурного режиму - не особливо грамотні перевізники вважають, що нижчою температура, тим краще. Іноді це не особливо впливає на якість товару, а часом призводить до швидкого псування плодів.
Відразу скажемо, що пошкодження виникає в будь-якому випадку, якщо температура в рефрижераторі опустилася нижче допустимих значень. Тривалість зберігання продукції в цьому випадку буде залежати від його ступеня. За цим параметром культури діляться на три категорії:



Плоди з першої категорії можуть зберігатися при низькій температурі до декількох тижнів. Тому під час короткочасної перевезення вони не піддаються серйозному впливу, навіть якщо температура повітря опуститься на 2-3 ° C нижче допустимого рівня. Транспортування овочів і фруктів середньої чутливості при порушенні температурного режиму не повинна тривати більше 2-3 днів. Що ж стосується культур з високою чутливості до холоду, то вони почнуть псуватися вже після декількох годин. До них в основному відносяться плоди манго, ананаса, цукіні і інших тропічних фруктів.
ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ ФРУКТІВ
Плоди
Яблука
Банани
Апельсини*
Лимони*
Мандарини*
Грейпфрути
Ківі
Груші
Абрикоси
Ананаси
Виноград
Манго
Персики
Слива
Кавуни
Дині*
Черешеня
Кокос. горіхи
Полуниця
Трив. зберігання (днів)
30-200
20-60
60-120
30-200
14-30
28-90
30-90
15-120
7-20
14-30
20-120
14-25
14-30
14-28
14-21
14-30
5-10
30-180
5-10
Температура транспорт. (С°)
+14
+2+4
+2+7
0+10
+5+8
+13
0
0
0
+7+10
0
+13
0
0
10
+3+10
0+2
0
0
Температура зберігання (С°)
+14
+2+4
+2+7
0+10
+5+8
+13
0
0
0
+7+10
0
+13
0
0
10
+3+10
0+2
0
0