ОБРОБКА
Часом плоди обробляють хімічними речовинами, щоб зберігалися довше. Подивишся на виноград чи яблука, і дійсно: то плоди на дотик липкі, то неприродно блищать. Підігріває занепокоєння і той факт, що в продажу і спеціальні миючі засоби з'явилися - вони покликані очищати поверхню плоду від шкідливих речовин.
ЧИ ВСІ ФРУКТИ ОБРОБЛЯЮТЬ «ХІМІЄЮ»?
Ні. Такий ризик ми маємо, коли купуємо привізні плоди. Чим далі від нас країна, де фрукт виріс, тим, імовірно, більше обробок він пройшов. Адже плоди повинні бути гарантовано захищені: від всихання і в'янення, від грибкових захворювань, від пошкодження комахами. Виробник озброюється всіма можливими способами, щоб максимально зберегти товарний вигляд плід.
ЧИМ ОБРОБЛЯЮТЬ АПЕЛЬСИНИ, СУХОФРУКТИ І ВИНОГРАД І ЯК КУПИТИ БЕЗПЕЧНО
Якщо фрукт миють перед вживанням, шкода від захисної хімії вельми умовний?
Не завжди. Наприклад, одне з найбільш небезпечних речовин - дифеніл (входить в категорію харчових добавок під індексом Е-230, заборонений у багатьох країнах); пригнічує дію всіх видів грибків, але його важко змити з поверхні плоду навіть гарячою водою з милом. Доведено, що дифенил здатний проникати всередину фрукта і зберігатися там. Дуже часто їм обробляють цитрусові.
Тоді зовнішній вигляд плодів не змінюється, але вони стають липкими на дотик. Безумовно, у цитрусових щільна шкірка, а перш ніж є апельсин, його чистять. Так що ризик шкідливого впливу зменшується. Але не виключається! Чи всі з нас після того, як почистять апельсин, миють руки з милом?
А якщо ДИФЕНІЛИ оброблено яблуко, воно може виявитися наскрізь просякнуте цією речовиною. І, за великим рахунком, ви їсте протигрибковий засіб разом з фруктом.
ЧИМ ОБРОБЛЯЮТЬ АПЕЛЬСИНИ, СУХОФРУКТИ І ВИНОГРАД І ЯК КУПИТИ БЕЗПЕЧНО
Це потужний алерген; при зв'язуванні з іншими елементами він утворює сульфіди, а ті викликають реакцію гіперчутливості аж до нападів астми. Крім того, оксид сірки здатний руйнувати вітамін В1. Але якщо обкурювати пусте плодосховищі для дезінфекції, із суворим дотриманням концентрації, а потім ретельно провітрюється, шкідливий вплив на плоди практично виключено.
Якщо обробити сам плід, він буде мати сірчаний запах. Надійніше очистити його від шкірки - якщо це можливо.
Оксидом сірки обробляють і сухофрукти. Вони тоді мають глянсовий, дуже презентабельний вигляд і довго зберігаються. Тільки їх треба промивати в проточній воді, а потім обов'язково замочувати на годину-дві в воді кімнатної температури.
ОБРОБКА ГАЗОПОДІБНИМ ХЛОРОМ
Зливи і виноград можуть бути оброблені газоподібним хлором. Його можна впізнати по характерному «лікарняним» запаху і білуватим нальотом в області плодоніжки. Такі плоди треба ретельно і довго мити в проточній воді, бажано кожну ягідку. Якщо і після промивання залишаються білясті розводи, значить, солі використаних речовин встигли проникнути глибоко всередину плода. Краще зовсім не їсти.
Привізні ягоди - малина, полуниця і черешня - теж можуть бути Окур хлором і іншими протигрибковими засобами. У малини розпізнати хімічний спосіб обробки за зовнішнім виглядом складно: сизий наліт, який часто помилково приймають за ознаку хлору, цілком природний для цієї ягоди. А ось запах - вірний ваш орієнтир.
ОБРОБКА ВОСКОМ
У порівнянні з протигрибковими засобами, воскування не представляє великої проблеми в плані безпеки. Але має значення, який саме віск використовується і не застосовували на додаток до нього щось ще. Повністю натуральний бджолиний або пальмовий віск абсолютно нешкідливий, але він дорогий. Найчастіше використовується віск штучний, який виробляють з відходів переробки нафти. У м'якоть речовина не проникає, але, щоб прибрати його з поверхні плоду, потрібно мити фрукт гарячою водою, а потім добре протерти рушником.
Тут є один нюанс. Деякі фрукти самі продукують власний природний віск. Таким властивістю володіють деякі сорти яблук, вирощені в північних і помірних широтах, в тому числі і білоруські. А у південних яблук поверхня шорстка. Тому якщо ви бачите на прилавку яблуко з Італії з характерним «мастиковим» покриттям, воно оброблено воском. А ось якщо так же виглядає польське, воно може бути нічим не оброблено.
ЧОМУ ЯБЛУКАМ ДОЗРІВАТИ МОЖНА, А БАНАНІВ НЕМАЄ
Невже наука не змогла знайти нетоксичні і ефективні речовини, щоб обробляти ягоди і фрукти?
Вони є. Наприклад, 1-метілціклопропен. Ця речовина синтезоване, але на хімічний склад плода не впливає, тільки керує його «фізіологією». Застосовують його для фруктів і овочів, які дозрівають після збору: яблук, слив, помідорів, динь, персиків, абрикосів - завдяки виробляється ними етилену. Саме етилен «запускає» всі процеси дозрівання після того, як плід знімуть з гілки. А 1-метілціклопропен дозволяє «вимкнути» цей механізм на час транспортування і зберігання. Плоди ніби сплять. Коли приходить час продавати продукцію, фрукти виймають з камер і процес дозрівання відновлюється, при цьому самого речовини в плодах не залишається. Наш інститут в процесі випробувань підтвердив безпеку цієї речовини.
Є американський і російський аналог такої технології. Російська - єдина технологія, що продовжує терміни зберігання, яка дозволена в нашій країні. На жаль, наші виробники її слабо використовують з економічних причин.
Зелені привізні банани теж дозрівають завдяки 1-метілціклопропену і рівноцінні дозрілим?
Ні, це дві протилежні технології. Банани самі не виробляють етилен. Їх знімають недозрілими, коли вони не встигли набрати вітамінів, корисних цукрів і мінералів, і ці процеси у них припиняються. Дозрівання в штучних умовах дозволяє досягти «дозрілого» зовнішнього вигляду, але всередині не буде такої кількості вітамінів та інших поживних речовин, як у зрілого плода. Тому часто ми і купуємо жовті банани, а на смак вони виявляються - мило милом.
Для порівняння: яблука пізніх сортів, у яких виробляється власний природний етилен, не тільки дозрівають без втрати поживної цінності, але з часом стають смачніше.
ДУЖЕ ВЕЛИКИЙ ФРУКТ ПОСТУПАЄТЬСЯ В КОРИСНОСТІ ПЛОДУ СЕРЕДНЬОГО РОЗМІРУ
Простій людині складно розібратися у всіх цих хитросплетіннях. Максимум, що він може: запитати продавця, як зберігалися фрукти.
- А той і не буде цього знати! Перевірити, як зберігалися плоди і чим були оброблені перед транспортуванням, складно - інформація про всі технології зберігання зазвичай в супровідних документах не вказується.
Простому споживачеві треба дотримуватися простих правил. Перше: якщо зовні фрукти виглядають підозріло (липкі, покриті нальотом), то надійніше відмовитися від покупки. Якщо вже купили, то зріжте шкірку. Друге: ретельно мийте фрукти.
До речі, не женіться за великими плодами: у великих за розміром менше вітамінів та інших поживних речовин на одиницю об'єму. Простіше кажучи, купуючи великі плоди, ми платимо за воду. Кращі яблука - не більше як вісім см в діаметрі.
Ну і найголовніше, третє - віддавайте перевагу сезонної продукції вітчизняного виробництва або фруктам, привезеним з країн-сусідів. А ще краще - самі вирощуйте на присадибних ділянках.
А як же спеціальні засоби для миття фруктів і овочів? Не допоможуть видалити всі сумнівні речовини?
Не завжди. Справа в тому, що такі кошти виробляють на основі спиртів або лугів, і це теж хімічний засіб. Штучний віск, наприклад, воно успішно допоможе зняти. А якщо лугом по натуральному воску - який у цьому сенс? Ще невідомо, що шкідливіше.

Тільки зареєстровані користувачі можуть надсилати повідомлення.