САДЖАНЦІ
Як неспеціалісту звести до мінімуму ризик при покупці нових рослин, розпізнати хворі і нежиттєздатні? Успіх багато в чому залежить від місця покупки, Найкраще купувати саджанці в перевірених розплідниках. Плодові і ягідні вітчизняного виробництва можуть бути з відкритими корінням і з закритою кореневою системою. При покупці обов'язково огляньте коріння і пагони саджанців. Якщо земляний ком обплетений корінням саджанця - коренева система розвинена добре.
ЯК ПРАВИЛЬНО ПОСАДИТИ САДЖАНЦІ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ
Найкраще час для посадки плодових дерев квітень и жовтень.
 
Насамперед - заздалегідь викопати посадочні ями! Якщо посадка планується навесні, то посадочну яму треба готувати вже восени (вности разом з живильним грунтом, фосфорно-калійні мінеральні добрива). Посадочні місця потрібно заздалегідь, щоб земля наситилася елементами живлення і корисними мікроорганізмами, які допоможуть рослинам швидко відновити свої сили.
1. Місця для посадочних місць розмічають за допомогою рулетки.
У центр кожної майбутньої ями забивають кілочок. До нього прив'язують мотузку, довжина якої дорівнює радіусу ями, а інший кінець мотузки кріплять до ще одного кілочка. Вийде щось на кшталт циркуля, яким легко розмітити межі.
Стандартний розмір ями під плодові дерева 1 м в ширину і 60-70 см в глибину. Якщо грунт кам'янистий або піщана, діаметр ями бажано збільшити до 2 м, а глибину до 1 м. Якщо грунт глинистий, діаметр роблять 1,5 м, а глибину не більше 50 см.
2. Коли коло окреслено, по його периметру знімають дерен і відкладають в сторону.
Поруч з ямою кладуть два шматки товстого поліетилену розміром приблизно 4 х 4 м - на них потім буде складний вийнятий грунт.
3.Верхній, родючий шар ґрунту глибиною в багнет лопати викопують і складають на один шматок поліетилену.
Нижній - на інший. Він більше не знадобиться, тому його можна відразу віднести - закласти в компост або використовувати для пристрою альпійської гірки.
Вийнятий на самому початку дерен складають на дно ями травою вниз - з часом він перегниє і стане додатковим добривом для дерева.
4. Тепер саме час приготувати живильну суміш.
До верхнього шару грунту додають 2-3 відра перегною, 3 відра торфу, 1 кг деревної золи, 400-500 г суперфосфату, а так же 90-130 г сірчанокислого калію. При посадці восени ні в якому разі не можна вносити азотні добрива (це може спровокувати непотрібний зростання під зиму). Якщо грунт має підвищений рівень кислотності, її необхідно провапнованих (внести доломітове борошно - 400-600 г). Всі компоненти треба ретельно перемішати лопатою.
5.Підготовлений родючий грунт засипають в яму і несильно ущільнюють.
ЯКІ ДОБРИВА ПОТРІБНО ВНОСИТИ В ПОСАДКОВІ ЯМИ
Посадочні ями для плодових дерев і ягідних кущів, як ми вже з'ясували, потрібно готувати за місяць до посадки саджанців (а то й раніше), щоб грунт встигла дозріти. І туди необхідно вносити добрива. Але які?
Для плодових зерняткових культур: яблуні, груші, айви
При посадці яблуні, груші, айви обов'язково внесіть суперфосфат. Краще подвійний -200 г під кожен саджанець. І обов'язково в поєднанні з органікою - 2 відра перепрілого гною, перегною або листового компосту (свіжий гній і курячий послід використовувати не можна!). Сюди ж треба додати 700- 1000 г деревної золи.
Добрива перемішують з родючим верхнім шаром грунту і цією сумішшю заповнюють посадкову яму.
Такий поживний «коктейль» забезпечить плодовим деревам фосфорне харчування (дуже важливе для молодих дерев!) На перші 5-7 років. Після посадки внести ці добрива в зону росту коренів уже не вийде. Фосфор майже не вимивається з землі, і ці запаси будуть живити ваші деревця довгий час. Так що не полінуйтеся - зайва година, витрачений на посадку, обов'язково виправдає ваші очікування!
Для плодових кісточкових дерев: слива, алича, абрикос, вишня, персик
До них відносяться слива, алича, абрикос, персик, вишня і черешня. Під ці культури в кожну яму вносять 1,5 відра перегною або компосту, 100 г подвійного суперфосфату і 700- 1000 г деревної золи.
Для ягідних кущів: смородина, аґрус, малина
Під смородину, аґрус і малину в кожну яму вносять 1 відро перегною або компосту, 1 ст. л. подвійного суперфосфату і 700-грамову банку золи.
Для винограду
Ями під виноград копають за таким же принципом, як під плодові дерева, - землю традиційно відкидають в дві сторони: родючу окремо, глину окремо. Дно ями рихлять вилами, після чого додають 200 г суперфосфату і 90 г сірчанокислого калію (сульфату калію). Добрива рівномірно розподіляють по дну ями, потім насипають 1 відро родючої землі і все ретельно перемішують.
Можна додати в яму 1-2 відра перегною або компосту. Але якщо ви не впевнені, що гній добре перепрів, - краще не ризикувати. Свіжий гній при перегнивання на глибині виділяє речовини, які пригнічують ріст корінців, а може і зовсім викликати їх загибель, якщо почнеться процес «горіння».
Грунт з добривами злегка ущільнюють, додають 1-2 відра грунту з «родючою» купи. Яма до посадки готова.
Після такої заправки саджанці 3 роки годі й удобрювати.
У ЩО БУВАЮТЬ УПАКОВАНІ САДЖАНЦІ
Коренева система саджанців може бути упакована різними способами, все це робиться лише для того, щоб рослина краще переносило транспортування і мало високим ступенем приживлюваності.
Добре себе зарекомендували:
1. Закрита коренева система - саджанці посаджені в пластикові горщики або поліетиленові пакети.
2. Коренева система, запакована в стрейч-плівку
3. Коренева система, зафасованная в агрономічну сітку.
Такий варіант упаковки покращує приживлюваність саджанців на 18-25%. Аагрономіческіе сітки прекрасно зберігають кореневу систему саджанців під час перевезення і пересадки. Сітка для саджанців є еластичний рукав з невеликими осередками. Вона містить нитки з натурального латексу, завдяки яким м'яко розтягується і стискається, щільно облягаючи кореневища будь-якої форми і розміру.
Агрономічна сітка ефективно утримує великий пласт землі навколо коренів, і тим самим зберігає природне середовище для ґрунтових бактерій, підтримуючи щільну структуру землі і утримуючи в ній вологу. Крім того, використовуючи сітку для саджанців, ви маєте можливість повністю зберегти найтонші кореневі волоски, пошкодження яких при традиційних методах пересадки якраз і призводить до того, що рослина довго хворіє, а іноді навіть не виживає.
Компактність грудки землі при використанні агрономічної сітки дозволяє економити місце в машині під час перевезення саджанців. Завдяки упаковці зберігається первісна форма кореневища, коріння не переплітаються між собою і не збиваються в купу, їх не потрібно розправляти при посадці, крім того, висаджувати саджанці в грунт можна прямо не знімаючи сітки.

Тільки зареєстровані користувачі можуть надсилати повідомлення.