WIKI-ФРУКТИ
Фрукти (лат. fructus — плоди) - соковиті їстівні плоди дерева або чагарнику.
Фруктами прийнято називати соковиті плоди, які виростають на деревах і чагарниках, які можна вживати в їжу. До фруктам відносять і ягоди, тому класифікація досить умовна, адже кавун (ягода) росте зовсім навіть не на дереві. Фрукти з'явилися на землі набагато раніше людини, тому дикі плодові дерева і чагарники не відразу "одомашнити" і прийняли знайомий нам вигляд. А багато фруктів досі мають первозданні смак і зовнішній вигляд. Як правило, фрукти мають приємний смак і аромат, тому в великому розмаїтті фруктових культур кожен може знайти те, що йому дійсно до смаку.
ВИДИ
Найбільших видів фруктів два - це зерняткові і кісточкові. Решта різновиди можуть бути навіть многочисленней, але, так чи інакше, є представниками основних видів.
Кісточкові фрукти – плоди, які мають соковиту м'якоть і одну досить велику кісточку. Вони містять більшу кількість сахарози і глюкози, в порівнянні з усіма іншими фруктами і ягодами. Представники кісточкових всім добре відомі, це:
Алича,
Абрикос,
Вишня,
Нектарин,
Персик,
Слива,
Черешня і ін
Фрукти, звані зернятковими, головні постачальники фруктози, корисною для нашого організму. Мають соковиту м'якоть і безліч насіння, іноді дуже маленьких. До зерняткових належать:
Айва,
Глід,
Груша,
Мушмула,
Персик,
Чорноплідна горобина,
Яблуко і ін.
Решта фрукти діляться на підвиди – цитрусові, гарбузове (баштанні), фрукти помірного клімату, тропічні і екзотичні фрукти.
КАЛОРІЙНІСТЬ
Калорійність фруктів в середньому становить 56 ккал на 100 грам продукту.
Ккал - 56
Білки - 0.6
Жири - 0.2
Вуглеводи - 12.9
СКЛАД І КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ
У багатьох фруктах можна знайти практично всю таблицю Менделєєва і всі необхідні організму людини вітаміни. У фруктах містяться: бета-каротин, холін, вітаміни А, групи В (В1, В2, В5, В6, В9, В12), С, Е, К, Н і РР, а також калій, кальцій, магній, цинк, селен , мідь і марганець, залізо, хлор і сірка, йод, хром, фтор, молібден, бор і ванадій, олово і титан, кремній, кобальт, нікель і алюміній, фосфор і натрій. За змістом клітковини фрукти не поступаються злаків і овочів, а іноді і випереджають їх.

Фрукти грають важливу роль в нормальному травленні і метаболізмі, незамінні в дієтичному харчуванні.
ЗБЕРІГАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ФРУКТІВ В КУЛІНАРІЇ
Найкорисніші - стиглі сезонні фрукти, вирощені в регіоні проживання. Адже їм потрібний мінімальний час для транспортування і тому не потрібно використовувати додаткові кошти для збереження врожаю (калоризатор). Такі фрукти досить ретельно вимити і насолоджуватися смаком.

Фрукти заморожують, сушать, консервують, варять з них компоти, варення, джеми і повидло, готують мармелад, використовують для приготування начинок в пироги, а також соків, настоянок і вина.
СКЛАД І КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ
У багатьох фруктах можна знайти практично всю таблицю Менделєєва і всі необхідні організму людини вітаміни. У фруктах містяться: бета-каротин, холін, вітаміни А, групи В (В1, В2, В5, В6, В9, В12), С, Е, К, Н і РР, а також калій, кальцій, магній, цинк, селен , мідь і марганець, залізо, хлор і сірка, йод, хром, фтор, молібден, бор і ванадій, олово і титан, кремній, кобальт, нікель і алюміній, фосфор і натрій. За змістом клітковини фрукти не поступаються злаків і овочів, а іноді і випереджають їх.

Фрукти грають важливу роль в нормальному травленні і метаболізмі, незамінні в дієтичному харчуванні.
Абрикос
Невелике дерево або великий чагарник з широкоокруглой кроною. Дуже ошатні його червонувато-коричневі або буро-оливкові, блискучі, голі пагони, часто місцями (але не суцільно) покриті сіруватою плівкою, нирки по 2-3 поруч. Дуже декоративний в пору цвітіння, прикрашений численними великими білими або блідо-рожевими квітками, з темно-червоними відігнутими чашолистками. Не менш красивий абрикос і в пору плодоношення, прикрашений бархатисто-опушеними, часто з рум'янцем, солодкими, округлими плодами з поздовжньою борозенкою до 3 см в діаметрі. Дерево любить світло і добре переносить посуху, живе до 50 років і більше.
Авокадо
Авокадо (англ. Alligatorpear - алігаторова груша) - високоросла вічнозелене дерево з великими однойменними плодами. Плоди рослини мають форму груші, овалу або кулі і досягають розмірів 5-20 см. За вагою дозрілий плід може досягати 2-х кг. Зверху авокадо покритий жорсткою шкіркою темно-зеленого або чорного кольору, а внутрішня м'якоть може бути зеленого з жовтуватим відтінком. Налічується понад 400 різних сортів авокадо. Смак авокадо нагадує вершкове масло з зеленню і присмаком горіхів. За свою поживність плід в 1998 році був занесений в Книгу рекордів Гіннеса.
Айва
Айва - дерево висотою до 4-5 метрів з суцільнокрайнім, яйцевидними листям, знизу волосистими. Квітки дуже великі, здебільшого одиночні. Плоди айви волосисті, майже кулясті або грушоподібні. На Сході плоди айви вважаються символом чистоти і здоров'я. Дозріває восени. Ароматні плоди мають терпкувато-кислуватий смак. Дуже твердий плід.
Алича
Сильно колючі гіллясті багатостовбурні дерева, іноді чагарник, з тонкими буро-зеленими паростками, висотою 3-10 метрів. Квітки аличі білі або рожеві, одиночні. Цвіте в перших числах травня. Плоди аличі дозрівають в серпні-вересні. Прекрасний медонос і підщепу для сливи.
Ананас
Наземне трав'яниста рослина ананас, яке часто називають фруктом. Має колючий стеблель і листя. Цвітіння триває 15-20 днів, і в результаті утворюється супліддя, що представляє собою зрослі підстави зав'язі, криють листи квіток і вісь суцвіття. Супліддя потужне, що нагадує за формою шишку, золотисто-жовте. На верхівці ананаса завжди розвивається група вегетативних листя «чубчик».
Анона (гуанабана)
Дерево в природних умовах досягає 6м висоти, в кімнаті набагато нижче. На відміну від деяких інших аннона це вічнозелене дерево. Листя овальної або довгастої форми, глянцеві, шкірясті, темно-зелені, довжиною до 15 см. Вони мають злегка пряний запах, особливо помітний при розтиранні. Квіти ароматні, великі (до 4,5 см в діаметрі), складаються з трьох жовто-зелених м'ясистих зовнішніх пелюсток і трьох блідо-жовтих внутрішніх, можуть з'являтися в різних місцях - на стовбурі, гілках і невеликих гілочках. Квіти повністю ніколи не розкриваються. Плоди гуанабани овальні або серцеподібні, частіше неправильної форми, до 30 см в довжину, 15 см в діаметрі і вагою до 3 кг, темно-зеленого кольору, при дозріванні стають жовто-зеленими.
АПЕЛЬСИН
Вічнозелене плодове дерево роду цитрус сімейства рутових. У дикому вигляді не знайдено. На сильнорослих підщепах досягає висоти 12 м, на карликових 4-6 м. Листя шкірясті, овальні, із загостреною верхівкою. Квітки білі, запашні, поодинокі або в суцвіттях. Плоди апельсина - багатогніздна ягода; в залежності від сорту сильно розрізняються за розміром, формою і забарвленням шкірки (від світло-жовтого до червонувато-оранжевою). Апельсин має соковиту, солодку або кисло-солодку м'якоть.

Тільки зареєстровані користувачі можуть надсилати повідомлення.